dr.maleki2

سه سال پیش یه روز که با خودم خلوت کرده بودم و مسیر حرفه‌ای خودم از دانشجویی ، تخصص و کار رو مرور می‌کردم اتفاق جالبی برام افتاد و خاطرات تلخ و شیرین زیادی به سرعت از جلوی چشمم رد شد ؛ هم خندیدم ، هم گریه کردم ، هم حسرت خوردم ، هم آه کشیدم ، هم افتخار کردم ، هم دلم گرفت ، هم لبخند زدم و هم بغض کردم .

حال عجیبی بود ؛ یه جورایی جمع اضداد بود و تقریبا تمام حس ها رو تجربه کردم ولی حس آخرم رو خیلی دوست داشتم ؛ پر از امید بود و پر از آرزو

امید واسه اینکه هنوز 30 – 20 سال دیگه تو زندگی فرصت دارم و می‌تونم دنبال رویاهام برم و آرزو واسه همه همکارای جوونتر که یا هنوز درسشون تموم نشده یا تازه مهرشون رو گرفتن و شروع به کار کردن .

زود یه کاغذ برداشتم و هر چی به ذهنم می‌رسید آوردم روی کاغذ ؛ دو تا سوال اصلی تو ذهنم بود ؛ دو راهی‌های اصلی که مجبور بودم یه مسیر رو انتخاب کنم و قید اون یکی رو بزنم و حسرت‌های بزرگی که اگه می‌تونستم پاکشون می‌کردم .

تقریبا یک ساعت تموم فقط داشتم می نوشتم و کاغذ پشت کاغذ بود که پر می شد . حتی خاطرات تلخ و حسرت های بزرگم هم دیگه اذیتم نمی‌کرد ؛ نه که ازشون راضی باشم یا بهشون افتخار کنم نه ، حسی که حالمو خوب می‌کرد این بود که می‌خواستم تجربه‌های خودم رو بنویسم و بدمش به دوستای جوونترم که 15 – 10 سال از من کوچیکترن با این آرزو که اشتباهات بزرگم رو اونا دیگه تکرار نکنن .

سر فصل‌ها که تموم شد یه برنامه‌ریزی کردم که تا 6 ماه مطالب رو جمع کنم و با یه انتشاراتی صحبت کنم که زحمت چاپش رو بکشه . اوایل سرعتم خوب بود و تقریبا طبق برنامه پیش می‌رفتم ولی از وسط‌های راه کم آوردم و نوشتن رو کنار گذاشتم.

حدود 6 ماه پیش بود که سر صحبت باز شد و با دکتر دانشور موضوع رو مطرح کردم . خیلی استقبال کرد و کلی ایده جدید بهم داد ولی اصرار می‌کرد که کتابش نکن و برو سمت پادکست . چند روزی با خودم کلنجار رفتم و با پیشنهادش موافق نبودم . با خودم می‌گفتم مگه چند تا دندونپزشک پادکست گوش میدن ؟ اکثر همکارای هم دوره‌ای من اهل پادکست نبودند و تقریبا مطمئن بودم پادکست نمی‌گیره . بعد از چند روز رفتم سراغ اینترنت و یه جستجو کردم در مورد پادکست . پادکست های دندونپزشکی و پادکست های ایرانی ، نتایج برام باور کردنی نبود ؛ سرعت همه گیری پادکست درکل دنیا و در ایران خیلی بالا بود و خارج از تصور من . یه مقاله جالب توی “دندانه” خوندم که سرکار خانم بهزادی بهترین پادکست های دندانپزشکی دنیا رو معرفی کرده بود و بعدش برخوردم به نمومه های وطنی ؛ “دکتر فوآد شهابیان” با دنتکست و “دکتر کیانا شکفته” با مارتنزیت . بعدها با رادیو آدمیزاد “دکتر مرسلی” و رادیو قاف “دکتر قائمی” هم آشنا شدم و دیگه مجاب شدم که پادکست می تونه بستر خوبی برای ارتباط با گروه هدف من باشه که هم جوونتر هستن و هم با رسانه های جدید آشناتر .
حالا دیگه مشکل یکی نبود . تا قبل از تصمیم برای راه اندازی پادکست ، فقط قرار بود بنویسم یا بهتر بگم نوشته هامو مرتب کنم و نهایتا بدمش یه ویراستار که وقت بذاره ویرایشش کنه و بفرستم برای چاپ ولی حالا دیگه نوشتن کمترین کاریه که باید بکنم ؛ باز هم یه لیست طولانی درست شد از کارایی که باید انجام بدم .

چند تا از پادکست های پرطرفدار فارسی رو انتخاب کردم و هر روز 5 – 4 اپیزود جدید گوش دادم ، از Channel B ، B Plus علی بندری بگیر تا Helli talk ، ده صبح ، پاپیروس ، پرچم سفید ، رادیو دیو و رادیو راه .
نوشته های رسمی قبلی رو باید به زبون صمیمی تر و مناسب با حال و هوای پادکست می نوشتم ، ضبط صدا و ادیت و پخش پادکست هم کلی داستان بود برای خودش و بالاخره شروع کردم به ضبط . رهایی از ترس ضبط پادکست رو مدیون دکتر علی مرسلی هستم که منو برد استودیو و اجازه داد همونجا یه اپیزود رو ضبط کنم و دیدم که نه خیلی هم کار سختی نیست . کسایی که دکتر مرسلی رو می شناسن می دونن که یک تنه اندازه یه لشکر بهت روحیه میده و حمایت می کنه . چند تا اپیزود که ضبط شد فرستادم برای بعضی از دوستام که بهم بازخورد بدن و قبل از پخش بتونم ایراداشو بگیرم . تازه فهمیدم رفیقی که دل به دلت بده و پای آرزوهای تو وایسه و وقت بذاره برای رشد تو چه نعمت بزرگیه . از انتقادات صریح و بی پرده دکتر لطیفیان تا تذکرات ملایم دکتر دانشور و اصلاحات نرم تر دکتر نعمت الهی و قوت قلب های دکتر عباس زاده و امامی و درنایی و نصیرایی ، همه همه کمک کردن که هم متن قوی تر بشه و هم لحن مون .

اگه چند سال جوون تر بودم شک ندارم که پادکست راه نمی افتاد به دو دلیل :

  • اول اینکه کمال گرا بودم و محصول نهایی حتما باید عالی و بدون عیب می‌شد.
  • دوم اینکه اگه شروع کار زیاد طول می‌کشید خسته می‌شدم و ولش می‌کردم ؛ پس همین که احساس کردم پادکست تولید شده قابل ارائه است تصمیم گرفتم پخشش کنم و بعد با بازخوردهایی که می‌گیرم آروم آروم کیفیتش روببرم بالاتر .

 

 

کانال رادیو دندونپزشکی در تلگرام 

پیج رادیو دندونپزشکی در اینستاگرام